1. A fékezés célja
Adott tömegű testben, mely v sebességgel halad, mozgási energia halmozódik fel. Nagysága a test tömegével egyenesen, sebességével, pedig négyzetesen arányos. Ha tehát adott V sebességgel haladó test tömegét kétszeresére, háromszorosára stb. növeljük, az abban felhalmozott mozgási energia is kétszeresére, háromszorosára stb.. növekszik.
Adott tömegű test V sebességre történő felgyorsítása úgy lehetséges, ha e testre bizonyos úton bizonyos gyorsíróerő hat. Minél nagyobb ez az erő, annál rövidebb út szükséges adott tömegű test adott sebességére való felgyorsításához.
Fékezéskor viszont az adott tömegű. V sebességgel haladó testben felhalmozott mozgási energiát az S fékúton ható fékezőerő vonja el, illetve - pontosabban kifejezve - hő- vagy más energiává alakítja. Mennél nagyobb a fékezőerő, adott tömegű test fékútja annál rövidebb lesz.
Az ismertetett törvényszerűségek bizonyos elhanyagolásokkal vasúti járműre, illetve vasúti járművekből összeállított vonatra is érvényesek.
A vasúti üzemben a jármű fékezésének a következő céljai lehetnek:
A, a vonatnak adott fékúton belül történő megállítása;
B, a vonat-sebességnek adott fékúton belül adott értékre való csökkentése;
C, a lejtős pályaszakaszokon keletkező gyorsíróerő ellensúlyozása;
D, az álló jármű rögzítése.
2. A fékezőerő kifestésének módjai
2.1 Kerékpárfékezés
Kerékpárfékezésnél /422. ábra/ a fékezőerő a fékezett kerékpárok fordulatszámát igyekszik csökkenteni. E kerékpárok futófelületén a kerületi sebesség megegyezik a jármű sebességével, így a kerékpár
fordu-latszámcsökkenése egyben a fékezett jármű sebességcsökkenését is eredményezi. Ennek következtében a jármű tömegének tehetetlensége hatására a kerekek és a Sin között a kerék felületére vonatkoztatott fékezőerővel azonos nagyságú F erő keletkezik.
A vágány ás az azon gördülő kerékpár
azonban együttesen olyan súrlódásos kapcsolatot képeznek, mely Q
tengelyterhelés hatására a sínszál és a kerék közötti súrlódási viszonyokra
jellemző δ tapadási tényezővel legfeljebb F
max = δ * Q

422. ábra
Kerékpárfékezés
nagyságú fékezőerő átadására képes. Ha ennél nagyobb fékezőerő lép fel, akkor a fékezett kerékpár forgása megszűnik, s az a jármű megállásáig a sínen csúszik és a kerekeken lapos csúszási felületek keletkeznek.
δ tapadási tényező értékét rendkívül Sok tényező /sebesség, sin és abroncsfelület geometriai alakja, valamint azok szennyezettségének mértéke, adójárás stb./ befolyásolja.
Fékezett járművek tapadási tényezője széles határok között változhat. Normálas üzemi viszonyok között d = 0,15 és 0,18 értékekre lehet számítani. Elszennyezodött /pl. olajos sínek, vagy kerék-futófelületnél azonban d értéke veszélyes mértékben lecsökkenhet, ami figyelmetlen fékezéskor kerékcsúszást eredményezhet.
A kerékpárfékezésnek különbözo módozatai ismeretesek:
a/ A világ összes vasútjain a járművek túlnyomó részén tuskós fékezést /423. ábra/ alkalmaznak.

423. ábra
Tuskós fékezés
A fékezett kerékre hat sugárirányban a T féktuskóerő, a tuskó és karék egymáshoz képest elmozduló felületei közötti súrlódás hatására pedig érintoiránya F = µ * T /N/ fékezőerő keletkezik. A súrlódás mértékére a µ csúszósurlódási tényező jellemzo, d értékének alakulása elsosorban a féktuskó anyagénak minoségétol függ.
Nagyvasúti üzemben hossza évtizedek óta, s ma is csaknem kizárólagosan öntöttvas féktuskót használnak. Acél abroncson súrlódó öntöttvas féktuskó esetében µ értéke széles határok /0,08 0.5/ között változik. Jó közelítéssel állítható, hogy µ értéke elsosorban a féktuskó súrlódó felületének pillanatnyi homérsékletétol függ. Minél nagyobb a homérséklet, annál kisebb ú értéke. Abban az esetben tehát, ha a féktuskó súrlódó felületének 1 cm2-ére eso féktuskóerő /”fajlagos felületi nyomás”, a nagy hoterhelés miatt µ értéke csekély lesz.
Káros hatással van µ értékének alakulására a féktuskó egyenetlen melegedése következtében fellépo deformációja is. Célszeru ezért egy nagy féktuskó helyett két - rövidebb - féktuskót használni.
Az öntöttvas vegyi összetétele is befolyásolja d értékét. Az 1,4 % foszfortartalmú /un. P 14/ öntöttvasból készült féktuskóknál - amelyeket a MÁV is használ - µ értéke a nagyobb sebesség és fajlagos felületi nyomás következtében fellépo jelentos melegedbe hatására kevésbé csökken, mint kis foszfortartalma /un. hagyományos/ öntöttvasból készült féktuskóknál.
Alkalmas minoségu muanyag féktuskóknál sokkal jobb viszonyok érhetok el a csúszósurlódási tényező tekintetében, mivel µ értéke a sebességtol és a fajlagos felületi nyomástól gyakorlatilag független. Ez a körülmény azt jelenti, hogy állandó féktuskóerő esetén kerékcsúszási veszély nélkül muanyag féktuskóval rövidebb fékutak érhetok el, mint az öntöttvas féktuskóval.
b/ A kerékpárfékezés további változata e tárcsásfék /424. ábra/ és a dobfék. Ilyenkor a dobra felfekvo és a tuskóra ható sugáriránya, illetoleg a tárcsára szoruló és a pofán működő tengelyiránya erők nem a le-. rák r sugara futófelületén, hanem annál kisebb r’ sugáron fejtik ki hatásukat.

424. ábra
Tárcsás fék
2.2 Sínfékezés
A sínfékezés elvi vázlatát a 425. ábra mutatja. A fékezőerő nem a kerékpárok közvetítésével, hanem a fékezéskor a sínre tapadó és ott súrlódó elektromágnesekrol adódik át a sínre. Mivel a fékezőerő nem a kerék felületén működik, a kerékfékezés közben túlfékezés következtében nem csúszhat meg. Ilyen módon rövidebb fékutak érhetok el, mint a közönséges tuskós fékekkel. Sínfék alkalmazása közútí vasúti járműveken kívül igen nagy sebességre alkalmas járműveken jöhet szóba.

425. ábra
Sínfékezés
3. Fékszerkezetek osztályozása
A vasúti fékszerkezetek különbözo szempontok szerint osztályozhatók: A fékezéshez szükséges erőkifejtés módjától függoen vannak:
1. mechanikus fékek: az erőkifejtés emberi erő, súlyerő, mágneses erő vagy rugóerő segítségével történik;
2. légfékek: az erő egy dugattyú két oldala közötti nyomáskülönbség eredményeként jelentkezik;
3. A fékezőerőt a generátorként áramot termelo trackciós motor vagy fékmuként működő hidraulikus közlomu szolgáltatja. A fékezés folyamén keletkezo villamos energia vagy a felsovezetékbe távozik, vagy villamos ellenálláson hové alakul; hidraulikus közlomu esetében a hoenergiává való átalakulás a közlomuben történik.
A vonatban levő járművek fékberendezésének működtetése szerint vannak :
1. nem átmeno fékek, ahol egyes járműveken levő fékberendezés csak magáról az adott járműrol működtetheto, és
2. átmenő fékek, amelyeknél egy járműrol az egész vonat összes fékberendezése működtetheto.
A vonatszakadáskor való viselkedés szerint megkülönböztetünk:
1. nem önműködő fékeket, mert vonatszakadásnál annak következményeképpen a szétszakadt vonat egyik részében sem keletkezik fékhatás, és
2. önműködő fékeket, mivel vonatszakadásnál a szétszakadt vonat mindegyik része befékeződik.
Vasúti üzemben a légfékek terjedtek el túlnyomórészt. A levegő akár fékvezérlési, akár erőkifejtési folyamatról van szó - csak úgy hasznosítható, ha a légköri nyomástól eltéro nyomást létesítünk. Az e célból eloállított nyomás a légköri nyomásnál vagy kisebb, vagy pedig nagyobb. Az elso esetben légürgékrol /426. ábra/, a másodikban, pedig légnyomás fékrol beszélünk. Mindkét ábrán a fékhenger dugattyúja alatti térben légköri nyomás uralkodik.
3.1. A légnyomásos fékek
Nagyvasúti vonatkozásban a légfékek közül ma csak a légnyomásos fékeknek van jelentosége. Az alábbiakban ezért a légnyomásos fékekre vonatkozó alapismeretekkel foglalkozunk.

426. ábra
Légűrfék és légnyomásos fék
A légnyomásos fékek alaptípusai
A légnyomásos fék lehet a/ nem önműködő és b/ önműködő.
a/ A nem önműködő légnyomásos féknél /427. ábra/ az 1 folégtartályban tárolt surített levegő a 2 fékezőszelephez jut. A fékezőszelep lehetové teszi fékezéskor a 3 fékvezetéken át a 4 fékhenger feltöltését /427.a. ábra/, oldáskor pedig a fékhenger kiürülését /427.b. ábra/.

427. ábra
Vonatszakadás alkalmával - nyilvánvalóan - nem keletkezik, sot a fékvezetéken át a fékhengerekbol a levegő kiáramlik a szabadba.
Az elmondottak alapján a nem önműködő légnyomásos féket nagyvasúton - kivételes esetektol eltekintve - általában csak vontatójárműveken /ez önműködő légnyomásos fék mellett / nem átmeno, un. kiegészíto fékként használják.
b/ Az önműködő légnyomásos fél: /428. ábra/ Westinghouse-féle vázlatánál az 1 folégtartályban tárolt surített levegő a 2 fékezőszelephez jut, melynek az a feladata, hogy a 3 fovezeték nyomásának megfelelo szabályozásáról gondoskodjék, illetve ez azzal kapcsolatban álló tereket feltöltse. A fovezeték üzemi nyomása a fék oldott állapotában a légköri nyomásnál nagyobb /európai nagyvasutaknál 5 bar/. Fékhatás a nyomás csökkenésekor keletkezik. A fék tehát önműködő, mert vonatszakadáskor mindkét rész fovezeték tere kiürül.

428. ábra
Önműködő légnyomásos fék
Légnyomásos önműködő féknél a fékes járműveken alkalmazott 5 kormányszelepet a fovezeték nyomásváltozásai vezérlik. Feladata, hogy a fovezeték /3/, a segédlégtartály /6/ , a fékhenger /4/ és a szabad levegő között kapcsolatot létesítsen vagy szakítson meg.
Az egyes fékberendezések működtetéséhez szükséges surített levegőt a segédlégtartályban tárolják. E surített levegőnek a segédlégtartályba való eljuttatása a fékberendezések elso feltöltése, illetve a fékezést megelozo utolsó oldás alatt történik. Egy-egy fékezés kezdetén tehát a nem önműködő légnyomásos fékkel ellentétben - már a vonat összes fékes járművein rendelkezésre áll a fékezéshez szükséges surített levegő. Az önműködő légnyomásos fék tehát átmeno féknek is alkalmas. Az egyes járművek fovezetékének összekötésére a 7 tömlokapcsolat szolgál, mely a 8 végelzáróváltóval csatlakozik a fovezetékhez.
A fékberendezések elso feltöltésekor /428.a. ábra/ az 1 folégtartályból a 2 fékezőszelepen keresztül surített levegőt bocsátunk a 3 fovezetékbe. A fovezetékbe áramló surített levegő az 5 kormányszelepen át áramolva a 6 segédlégtartályt is feltölti. A kormányszelep ebben az idoszakban a 4 fékhengert a szabad levegővel köti össze.
Fékezéskor /428.b. ábra/ a 2 fékezőszelepen keresztül a 3 fovezetékbol surített levegőt bocsátunk a szabadba. A csökkeno fovezetéknyomás következtében az 5 kormányszelep megszakítja a fovezeték és a 6 segédlégtartály, valamint a 4 fékhenger és a szabad levegő közötti kapcsolatot. Ugyanakkor azonban kapcsolat létesül a kormányszelepen keresztül a segédlégtartály és a fékhenger között, tehát a segédlégtartályból surített levegő áramlik a fékhengerbe, vagyis fékhatás keletkezik.
Oldáskor /428. a. ábra/ a 2 fékezőszelepen át az 1 folégtartályból surített levegőt bocsátunk a 3 fovezetékbe. A fovezetéknyomás növekedésének hatására az 5 kormányszelep a 6 segédlégtartályt ismét a fovezetékkel, a 4 fékhengert pedig a szabad levegővel köti össze. A segédlégtartály tehát a fovezetékbol feltöltodik, a fékhenger pedig kiürül. Ennek következtében a fékhatás megszunik, a segédlégtartályban pedig tárolva van a következo fékezéshez szükséges surített levegő.
Az önműködő légnyomásos fék fovezetékének szerepe kettos. Az egyik az, hogy a kormányszelepeket nyomásváltozások útján vezérli, a másik pedig a fékberendezések táplálása surített levegővel. Ez a kettos szerepe ellentétet jelent a nem önműködő légnyomásos fék fékvezetékének feladatával, mert az csak egyszeru tápvezeték.
3.11. Féktechnikai alapmuveletek
Valamennyi fékberendezés elsorendu célja a fékhatás kifejtése, vagyis a fékezés. Különbözo üzemi viszonyok között különbözo erősségu fékhatás szükséges. Másképpen kell fékezni lejton, sebességtartás céljából és ismét másképpen balesetveszély esetében. A vasúti fékkel szemben támasztott alapvető követelmény tehát, hogy a fékezés fokozható legyen. Légnyomásos féknél növekvo erősségu fékezési fokozatoknak növekvo fékhengernyomások felelnek meg.
A fékezési fokozatokat csak egy bizonyos határig lehetséges növelni. E határt teljes fékhatásnak nevezzük, a hozzátartozó nyomásérték a legnagyobb fékhengernyomás. Teljes fékhatást akár egyetlen, akár pedig több fokozatban lehet kifejteni.
Önműködő légnyomásos fékeknél a teljes fékezésnek két változata
Van:
a/ teljes üzemi fékezés,
b/ gyorsfékezés,
a/ Teljes üzemi fékezésnél a fékezőszelep un, üzemi fék állásban
a fovezeték 5 bar üzemi nyomását viszonylag lassú ütemben, csak annyira csökkentjük, amennyire az a legnagyobb fékhengernyomás eléréséhez szükségek. Ennek az állapotnak különbözo rendszeru fékeknél 3,3 ... 4,0 bar /leggyakrabban 3,5 bar/ foevezetéknyomás felel meg. A fovezetéknyomás további csökkentése már nem növeli a fékhengernyomást. Teljes üzemi fékezést akár egyetlen, akár több fokozatban lehet végrehajtani. Fokozatokban végrehajtott teljes üzemi fékezést mutat a 429. ábra, ahol a fovezetéknyomás /PL/ és a fékhengernyomás /Po/ alakulását tüntettük fel.

429. ábra
Fokozatban végrehajtott teljes üzemi fékezés
b/ Gyorsfékezéskor a fékezőszelep un. gyorsfék állásában a kiömlonyíláson át gyorsabban áramlik a fovezeték levegője a szabadba, mint üzemi fék állásban. Gyorsfékezés alkalmával általában teljesen kiürítjük a fovezetéket, bér a gyorsfékezés jellemzoje elsosorban nem az ürítés mértéke, hanem ennek üteme.
Az az ido, mely alatt egy magános jármű fékhengerében egyetlen fokozatban végrehajtott gyorsfékezés hatására a teljes fékhatásnak megfelelo fékhengernyomás kifejlodik, az illető fék működésére jellemzo. A fékhenger töltési folyamatát azzal a másodpercben mért idovel kell jellemezni, mely a fékhenger nyomásemelkedés kezdeti pillanatától telik el, a fékhengernyomás legnagyobb értékének 95 °;-a kifejlodéséig, Ez az ido - röfiden, de nem teljesen szabatosan - az un. fékhenger feltöltési ido.
A fékezési muveleteket elobb-utóbb oldás követi. Abban az esetben, he a fékezést egyetlen fokozatban teljesen oldjuk, teljes oldásról, he viszont csak részben oldjuk, fokozatos oldásról beszélünk. Több fokozatban végrehajtott teljes oldási muveletet mutat be a 430. ábra.

430. ábra
Fokozatban végrehajtott teljes oldás
A fokozatos oldás a fokozatos fékezésnél sokkal nagyobb követelmény, amit a késobbiekben ismertetünk. Ennek következménye, hogy a Westinghouse-féle vázlaton alapuló légnyomásos fékek mindegyike képes ugyan fokozatosan fékezni, de nem mindegyik képes fokozatosan oldani.
Az az ido, mely alatt teljes fékezés után, egy magános járművön, egyetlen fokozatban végrehajtott teljes oldásnál a jármű fékhengere kiürül, szintén jellemzo a fék működésére. Fékhenger ürítési folyamatét azzal a másodpercben mért idovel kell jellemezni, mely a fékhenger nyomáscsökkenés kezdeti pillanatától telik el addig, amíg a fékhengernyomás 0,4 bar értékre nem csökken. Ez az ido - röviden, de nem teljesen szabatosan - az un. fékhenger kiürítési vagy oldási ido.
3.12. Az önműködő légnyomásos fék érzékenysége
A vasúti járművekre felszerelt kormányszelepek, illetve az ezekhez
Tartozó fékberendezések nem laboratóriumi viszonyok között üzemelnek. A kormányszelep a fovezetékben létrejövo nyomáscsökkenésre, vagyis a fovezeték légveszteségére jön működésbe. Ugyanakkor a vonatok kisebb-nagyobb légveszteséggel, fúvásokkal rendelkeznek. Ha tehát azt akarjuk, hogy az önműködő légnyomásos fék zavartalanul üzemeljen, akkor a kormányszelepeknek mindenekelott két alapvető követelményt kell kielégíteni:
a/ a kormányszelepnek olyan érzékenynek kell lennie, hogy a vonat fovezetékében vagy a mozdonyvezeto ténykedése, vagy vonatszakadás miatt kialakuló nyomáscsökkenés következtében a kívánt módon és mértékben befékezzen;
b/ ugyanakkor a kormányszelepnek olyan érzéketlennek is kell lennie, hogy a vonatban elkerülhetetlenül eloforduló helyi fúvások vagy kis nyomáshullámok hatáséra ne fékezzen be.

431. ábra
Kormányszelep leegyszerusített vázlata
3.2. A kézifék
A vasúti járművek legelso fékberendezései a kézifékek voltak. A kézifék-berendezések közös jellemvonása, hogy emberi erő hozta létre a fékhatást.
Az emberi erő természetesen korlátott értéku. Nemzetközi éloírások szerint egy átlagos erősségu férfi kézkeréken, illetve fogantyún 50 N erő kifejtésére képes. Természetesen ez az aránylag kis erő - közvetlenül működve - nem elegendo ahhoz, hogy egy járművet az adott fékúton belül megállítson. Ezért a kézifék-berendezések kiképzése olyan, hogy az emberi erőt a kézifékrudazat megfelelo áttétel közbeiktatásával sokszorosára növeli. Meg kell azonban jegyeznünk, hogy az alkalmazható áttétel, valamint az emberi erő korlátozott nagysága miatt a kézifék-berendezések teljesítoképessége csak egy meghatározott értékig emelheto. Emiatt ma már a kéziféket nem a vonat fékezésére, hanem egyéb célokra /pl. a járművek állvatatására/ használják. A kéziféket általában alacsony jármű-sebességeknél Iehet működtetni. Fo feladatúkká azonban mindinkább az álló járművek rögzítése válik.
A vasúti járműveken a kézifékeknek számos változatát alkalmazzák. A következokben a MÁV és egyéb vasutak járművein leggyakrabban alkalmazott kézifék típusokat ismertetjük.
3.21. Orsós kézifék
Az orsós kézifék a kézifékszerkezetek leggyakrabban használt típusa.
A 432. ábra vázlatosan a legáltalánosabb elrendezést mutatja. A vázlat szerinti elrendezésnél a fékorsót, melyet két helyen csapágyaznak, egy kézifék forgattyú segítségével lehet forgatni. Az orsót csapágyazása a függoleges irányú elmozdulás ellen biztosítja. A régebbi fékorsók lapos, az újabbak trapéz méretuek.

432. ábra
Az orsós kézifék
A nemzetközi eloírások értelmében az orsót fékezéskor az óramutató járásával megegyezo irányban kell forgatni. Az orsó forgásakor az orsóanya fékezéskor felfelé, ellenkezo irányban való forgatáskor /oldáskor/ lefelé mozdul el. Az orsóanyához csatlakozó hevederek segítségével a kézifék emeltyu közvetítésével adódik tovább a fékezőerő a jármű fékrudazatának. Természetesen a jármű fékrudazatánál alkalmazott éttétel tovább növeli a fékezőerőt.
A vázlaton bemutatott elrendezés más változatban is elofordul. Így pl.. a kézikerék tengelye vízszintes lehet és egy kupkerékpár segítségével forgatja a fékorsót. Olyan megoldást is találunk a különbözo jármuveknél, ahol az orsó vízszintesen helyezkedik el.
3.22. Exter-féle vetosúlyos kézifék
Az Exter-féle vétósúlyos kéziféknél /433. ábra/ a fékezőerőt a vetosúly fejti ki. A fékberendezést kezelo személy a fékberendezés működtetésekor csak a vetosúlyt fordítja fékező állásba. Egyéb erőt kifejtenie nem kell.
A vetosúlyos kéziféket az álló jármű rögzítésére használják a vontatójárműveknél, mivel a megvalósítható áttétel és ezáltal a fékhatás kiesi, valamint a fékhatás fokozatosan nem növelheto és nem csökkentheto.

433. ábra
Exter-féle vetosúlyos kézifék
3.23. Láncos kézifék
A láncos kézifék is a rögzítőfékek csoportjába tarozik /434. ábra/

434. ábra
Láncos kézifék
A vázlaton látható, hogy a kézikeréken kifejtett kézierő egy, a kerék tengelyére falcsavarodó lánc segítségével adódik át e fékrudazatra. A fékrendszerhez tartozik meg egy, a kézikerék tengelyére felszerelt kilincsmu is /a vázlaton nincs feltüntetve/, amely megakadályozza a fékberendezés feloldásét, ha a kézkeréken nem fejtünk ki erőhatást.
3.3. A kézifék és légfék együttműködése
A járművek ma szinte már kivétel nélkül a kézifék ás a légfék berendezéssel együtt, közös fékrudazatot felhasználva mukodnek. Alapveto követelmény, hogy a kétfajta fékberendezés egymástól függetlenül működjék. Ezt a feltételt legfobb esetben úgy biztosítják, hogy a kézifék rudazatnak azt a vonó- vagy nyomórúdját, amellyel a légfékrudazathoz csatlakozik, csúszópályás rúdfejjel látják el. Megoldási példát mutat be e 435. ábra. Az 1 emeltyu a 2 csapszeg körül fordul el. Légfékezésnél a 3 dugattyúrúd bal felé nyomja az 1 emeltyut, amelynek alsó csapszege meghúzza a 4 vonórudat. Az b csapszeg szabadon elcsúszhat a 6 kézifék vonórúdfej hosszúkás nyílásában.
A kézifék-berendezés működtetésekor a 6 vonórúd fordítja el az emeltyut, míg e 3 dugattyúrudat a fékhengerbol kifelé hozza.
3.4. A légnyomásos fák elrendezése a járműveken.
A légnyomásos fékberendezés és az esetleges egyéb pneumatikus berendezések által alkotott rendszer különbözo típusú és rendeltetésu vasúti járműveken eltáró. Mégis elmondható, hogy egyes - a jármű fotípusokra jellemzo - alapelrendezések alakultak ki. Kello áttekintés lehetové tétele céljából az alábbiakban az alapelrendezést mutatjuk be.

435. ábra
A kézifék és a légfék együttműködésének vázlata
3.41. Elrendezés Diesel-mozdonyokon
436. ábra az egy vezetoállása Diesel-mozdony szokásos kivitelu légnyomásos rendszerének elrendezését mutatja. /M 44. sor./
A mozdony és a vonat fékberendezését működteto surített levegőt az 1 légsuríto termeli, amelyet a Diesel-motor - általában a segédüzemi elosztóhajtáson ét - hajt. A kétfokozatú légsuríto a 2 légszuron keresztül szívja be a levegőt. A két surítési fokozat koié a 3 közbenso huto van iktatva.
A légsuríto által termelt surített levegő a 4 olajleválasztón és ez 5 visszacsapószelepen keresztül áramlik a 6 folégtartályokba. Olyan idoszakokban, amikor nincs szukség surített levegő termelésre, a 7 váltóval kiiktatható 8 légsuríto-szabályozó útján vezérelt 9 üresjárati szelep surítés nélkül bocsátja a szabadba a légsuríto által beszívott levegőt. A folégtartály nyomású tárba a 10 biztonsági szelep van beiktatva, amely arra hivatott, hogy a folégtartálynyomás a asleepzás működési zavara esetében sem növekedhessék a megengedheto mérték fölé. A folégtartályok víztelenítését a 11 vízteleníto váltók teszik lehetővé.
Távvezérlésnél a távvezérelt mozdonyok folégtartályterei a 12 folégtartály-vezetéken és 13 alkoholporlasztón, a 14 elzáróváltón és a 15 folégtartály-tömlokapcsolaton keresztül összeköthetok.
A folégtartály surített levegője a 12 vezetéken és a 16 légszuron át a 17 mozdonyvezetoi fékezőszelephez, valamint az annak tartozékát képezo 18 vezérlotartályba jut. A mozdonyvezetoi fékezőszelep a mozdony és a vonat légnyomásos önműködő fékberendezéseinek működtetésére szolgál és 5 bar nyomású surített levegővel tölti fel a 19 fovezetéket, s azon át a fékberendezéseket. A fékezőszelep tartozéka a vonatszakadást. a vészfékezést vagy befejezetlen oldást jelzo 20 áramlásjelzo, valamint a 21 ídolégtartály is.
A 17 fékezőszeleptol kiinduló 19 fovezetékbe a 22 vészfékcsap és
a 23 cseppgyujto van beiktatva. A fovezeték a mozdony egész hosszán végighalad, a elol-hátul kétfelé ágazik. Végükön egy-egy 24 fovezeték elzáróváltóhoz csatlakoznak a 25 kapcsolófejjel felszerelt 26 féktömlok, melyek közül bármelyikkel összekötheto e mozdony ás a vonat fovezetéke.
A fovezetékbol forgóvázanként a 27 kiiktatóváltón át ágaznak le a fékberendezéseket működteto 28 egyszeru működésu kormányszelephez vezeto csövek. A 28 kormányszelep feladata az, hogy a 29 segédlégtartályt 5 bar nyomású surített levegővel töltse fel, fékezéskor, pedig a segédlégtartályból surített levegőt bocsásson a 30 fékhengerekbe. A fék oldásakor a kormányszelep a fékhengerek levegőjét a szabadba bocsátja. A kormányszelep és a fékhengerek közé a 31 Gz - Pz vonatnerc-váltó van iktatva, mely a fékhenger feltöltési és ürítési idejét befolyásolja.
A mozdony légnyomásos nem önműködő fékkel /kiegészíto légfékkel/ is fel van szerelve. A nem önműködő fék működtetésére a vezetofülkében elhelyezett 32 kiegészíto fékezőszelep szolgál, melyhez a folégtartály levegője a 33 nyomásszabályozón keresztut áramlik. A 32 fékezőszeleptol érkezo surített levegő a 34 kettos vísszacsapószelepeken keresztül áramlik a 30 fékhengerekbe. A nem önműködő fék oldásakor a fékhengerek levegoje a 32 fékezőszelepeken át áramlik a szabadba.
A 34 kettos visszacsapószelep a mozdonyszekrényre, a 30 fékhengerek pedig a forgóvázakra vannak felerősítve. Az összeköto csovezetékbe ezért forgóvázanként egy-egy tömlo /35/ beiktatása szükséges.
A mozdony légfékberendezését a fékhengerterekbe bekötött 36 oldószelepek segítségével lehet a vonat többi fékberendezésétol függetlenül oldani.
A vezetoálláson a folégtartály- és a fovezetéknyomás a 37 un. kettos nyomásmérorol, a fékhengernyomások pedig a 38 kettos fékhenger-nyomásmérorol olvashatók le. A 17 fékezőszelephez tartozó 21 ídolégtartály nyomását a 39 ídolégtartály-nyomásméro mutatja.
A tapadási tényező növelése céljából homokolás végezheto. A villamosan vezérelt 40 elektropneumatikus szelepek és 41 gyorsitószelepek segitségével folégtartálylevegő bocsátható a 42 homokoló fúvófejekhez. A homok mindkét irányban a forgóvázak menetirányban elso kerékpárja elé jut a homokoló működtetésekor. A homokoló a 43 kiiktató váltók segitségével iktatható ki. A 40 szelep a 44 kapcsolók egyikével hozható működésbe A 45 légkürtök a folégtartályból származó surített levegővel a vezetoállásokon levő 46 kürtszelepek egyikével működtethetok. A légkürtök elé agy-egy 47 elzáróváltó van iktatva.
A mozdonyvezeto figyelmetlensége, elalvása, rosszulléte vagy halála esetében a 48 légszuro által védett, s a 49 elektropneumatikus szelepbol és az 50 légkibocsátó szelepbol álló éberségi berendezés befékezi a vonatot. Az 50 elzáróváltó az üzemképtelenné vált éberségi berendezés kiiktatását teszi lehetové.
A különbözo pneumatikus segédberendezéseket az 51 készülék légtartály látja el surített levegővel, mely a 6 folégtartályból az 52 elzáróváltón és 53 visszacsapószelepen kap utánpótlást. A készülékek az 54 elzáróváltó segítségével iktathatók ki, a készüléklégtartály víztelenítésére, pedig az 55 vízteleníto váltó hívatott.
A 436. ábrán látható vázlattól adott járműnél jelentós eltárás is elofordulhat. Módosul a vázlat, ha forgóváz nélküli, vagy ha két vezetoállású motoros vontatójárműrol van szó.
3.42. Elrendezés a vontatott járműveken
A 437. ábrán egy kéttengelyes teherkocsi fékberendezésének vázlatát tüntettük fel. A surített levegő a vonat fovezetékébol az 1 tömlokapcsolaton és a 2 végelzáróváltón keresztül jut a kocsi 3 fovezetékébe. A kocsi fékberendezését működteto 4 kormányszelepet vagy közvetlenül beépítik a fovezetékbe - mint az ábrán -, vagy pedig egy leágazó csovezetéken és légtisztító szerkezeten keresztül csatlakozik a fovezetékhez. A surített levegő tárolására szolgál az 5 légtartály.
A fékrudazatot a 6 fékhenger hozza működésbe. A 7 fékvonórúdba építik be a 8 önműködő rudazatállító berendezést, mely féktuskó és egyéb kopásoknak megfeleloen állítja utána a vonórúd hosszát. A rakott kocsik nagyobb fékhatását biztosítja a 9 raksúlyváltó-szerkezet, melyet 10 kéziker /raksúlyváltó/ segítségével lehet átállítani.
A megfelelo fékezési mód beállítására szolgál a kocsi oldalára felszerelt T - Sz váltó, míg a fékberendezés ki- vagy bekapcsolására szolgál a 12 kiiktatóváltó.

437. ábra
Vontatott járművek fékberendezés
Az ábrán feltüntetett fékberendezést az S jelu teherkocsikra szerelik fel, amelyek egyaránt közlekedhetnek személy- vagy tehervonati fékezéssel. Olyan teherkocsiknál, amelyek csak tehervonati fékezéssel közlekednek, a T - Sz váltót elhagyják és kormányszelepen levő váltót tehervonati állásban rögzítik. Személykocsiknál raksúlyváltó szerkezetet nem alkalmaznak. Gyorsvonati fékes négytengelyes személykocsiknál
T - Sz -Gy váltót /teher-személy-gyorsvasúti/ alkalmaznák, ás a fékberendezés kivitele is más. Kisebb sebességre épített személykocsiknál nincs T-Sz váltó, hanem a kormányszelep állítóváltóját személyvonati állásban rögzítik.
6. Fékezoszelepek és tartozékaik
6.1. A fékezőszelep feladata
A fékezőszelep feladata kettos:
- a fékezőszelepet kezelo mozdonyvezeto által kezdeményezett fékezéstechnikai parancsok kiadása a vonat fékberendezéseihez;
- a vonaton átmeno légvezeték/ek/nek /fovezeték, fékvezetok/ süritett levegővel való táplálása /utántáplálása/ a folégtartályból, illetve a surített levegőnek a vezeté/ke/kbol a szabadba való bocsátása.
E feladatokat a fékezőszelepeknek a lehetséges leggyorsabban és pontosan a mozdonyvezeto szándékainak megfeleloen kell végrehajtani.
A fékezőszelepek kialakítását nagy mértékben befolyásolja az, hogy egyrészt milyen általános elrendezésu féket működtetnek /pl. Westíngho-use-féle elrendezésu önműködő légnyomásos fék, nem önműködő légnyomásos fék stb./, másrészt milyen hosszú vonatok fékezésére kell a fékezőszelepnek képesnek lennie.
6.2. Knorr háromállású, forgótolattyús fékezőszelep a nem önműködő légfékhez és tartozékai
Nagyvasúti üzemben a nem önműködő légféket rendszerint csak a vontatójármű fékezéséhez, nem átmeno, kiegészíto fékként használják. A Knorr-féle háromállású, forgótolattyús fékezőszelep forgótolattyús fékezőszelep forgótolattyúval és tolattyútükörrel, valamint a nyomásszabályozóval rendelkezik. A fékezőszelep elvi elrendezését a 447. ábra mutatja.
A fékezőszelepet működteto fogantyúnak három állása van:
I. oldóállás,
II. középállás,
III. fékező állás.
Az egyes állásokat a következokben röviden "fékezőszelep állások"nak nevezzük.
I. oldó állás /447. a. ábra/
Ebben az állásban a forgótolattyú és a tolattyútükör megfelelo csa-tornái a fékhengert a fékvezetéken keresztül közvetlenül a szabad leve-govel kötik össze. A fékhengerek - ha elozoleg fékeztünk - teljesen kiürülnek. A levegőnek a szabadba áramlása azonban megszakítható, ha a fékezőszelep fogantyúját oldó állásból elmozdítjuk.
oldó állásban a folégtartály felol érkezo vezeték torkolatát a forgótolattyú lezárja, ilyenkor tehát a nyomásszabályozónak nincs szerepe.

447. ábra
Knorr háromállású forgótolattyús fékezőszelep
II. Közép állás /447. ábra/
Középállásban a forgótolattyú minden összeköttetést megszakiz. A fékvezeték és a fékhengerek nyomása elozetes fékezés után nem növekszik, elozetes oldás után pedig nem csökken tovább.
A nyomásszabályozónak ebben az állásában sincs szerepe. A fékhengertér esetleges légveszteségeit a fékezőszelep nem pótolja önműködően. A fékezőszelep tehát ebben az állásában nem nyomástartó.
III. Fékezo állás /447.c. ábra/
Ebben az állásban a forgótolattyú és a tolattyútükör megfelelo csatornái a folégtartályból a nyomásszabályozón át áramló surített levegőt a fékvezetéken keresztül a fékhengerekkel kötik össze. A levegő eddig áramlik a folégtartályból a fékhengerbe, amíg a fékezőszelep fogantyúját fékezőállásban tartják, illetve ameddig a nyomásszabályozó által meghatározott legnagyobb fékhengernyomás ki nem fejlodött.
Abban az esetben, ha nyomásszabályozón beállított legnagyobb fékhengernyomás már kifejlodött, s a fogantyút fékezőllásban hagyjuk, akkor a fékezőszelephez tartozó nyomásszabályozó a fékhengertér esetleges légveszteségeit önműködően utántáplálja. A fékezőszelep tehát ebben az állásában nyomástartó, de csak a nyomásszabályozón beállított nyomásra képes útántáplálni.
A nyomástartó képesség azért teljesen befékezett állapotban jelentkezik, mert a nyomásszabályozó közvetlenül - vagyis kormányszelep közbeiktatása nélkül - táplálja a fékhengert.
A korszeru vontatójárművek legnagyobbrészt két vezetoállással /vagy legalább vezetoasztallal/ rendelkeznek. Ilyen esetben a kiegészíto fékhez is két fékezőszelep tartozik. Annak megelozése céljából, hogy az egyik vezetoállás fékezőszelepe a másik vezetoálláson levő fékezoszelep működését ne zavarja, az el nem foglalt vezetoállás fékezoszelepének állandóan II. /közép/ állásban kell lennie.
6.3. Knorr D 2 típusú fékezőszelep és tartozékai
A Knorr D 2 típusú fékezőszelep felépítését és elvi működési vázlatát a 448. ábra mutatja.

448. ábra
D2 fékezőszelep
A fékezőszelep az állandó működésu nyomásszabályozóra épül fel. A vezérlo tér térfogatát a vezérlo légtartály növeli meg olyan mértékben, hogy annak nyomása könnyen szabályozható legyen.
A folégtartályból a 29 fojtófuraton és a 16 szelepen az átviteli szerv és a fovezeték felé áramló levegőnek elobb a 6 elofogati szelepen kell keresztül haladnia; ily módon az átviteli szerv urántápláló tevékenysége az elofogati szelep zárásával megszakítható.
Abból a célból, hogy töltés vagy oldás alkalmával többé-kevésbé káros következmények nélkül nagy mennyiségu surített levegő legyen gyorsan átbocsátható, a fékezőszelepet gyorstölto szervvel egészítették ki. A gyorstölto szerv a 8 gyorstölto szelep nyitásakor lép működésbe, s annak tartozéka az ídolégtartály.
A gyorsfékezést a 7 gyorsfék szelep teszi lehetové.
A szabályozó szervbe a fékezőszelep 36 fogantyúja által elforgatható 30 kontrollér henger van beépítve. A henger palástján kiképzett vezérlo felületek nyitják, illetve zárják a 6 elofogati, 7 gyorsfék és 8 gyorstölto szelepeket.
A Knorr D 2 típusú fékezőszelepnek az alábbi öt állása van:
I. töltő-oldó állás,
II. menet állás,
III. közép állás,
IV. üzemi fék állás,
V. gyorsfék állás.
8. Kormányszelepek és légfékszerelvények
8.1. A kormányszelep alapvető feladatai
A járművekre felszerelt légfékberendezés működésének irányítását a kormányszelep hajtja végre. Muködését a mozdonyvezeto irányítja úgy, hogy a fovezetékben levő surített levegő nyomását megfelelo mértékben, megfelelo ido alatt megváltoztatja.
A kormányszelep feladatai a következok:
I. feltöltés /453.a. ábra/

453a. ábra
Az 1 kormányszelep a 2 fovezetéket a 3 segédlégtartállyal, illetve a surített levegő tárolására szolgáló tartályokkal köti össze. A fovezetékbol surített levegő áramlik a tartályokba mindaddig, míg a fovezeték és tartály nyomása ki nem egyenlítodik.
II. Fékezés /453.b. ábra/
Fékezéskor a fovezetékben levő surített levegő nyomásának csökkentésekor megszakad a fovezeték és tartály közti kapcsolat. Az 1 kormányszelep a 3 segédtartályt a 4 fékhengerrel köti össze. A tartályból surített levegő áramlik a fékhengerbe. A fékberendezés fékező állásba kerül.

453b. ábra
III. Oldás /453.c. ábra/

453c. ábra
Oldáskor a fovezetékben levő surített levegő nyomásának emelésekor az 1 kormányszelep, a 3 segédlégtartály és a 4 fékhenger közti kapcsolat megszakítása után a 2 fovezetéket a 3 tartállyal, a 4 fékhengert pedig a szabad levegővel kozi össze. A segédlégtertály feltöltodik süritett levegővel, a fékhengerbol pedig a szabadba áramlik a surített levego. A fékberendezés felold. Az egyszeru működésu kormányszelep elvi felépítését a 454. ábra mutatja.

454. ábra
Egyszerű működésu kormányszelep
9. A fékezés hatásossága
A vasúti üzembiztonság alapvető fontossági tényezője a fékezés.
A kifogástalanul működő fék is csak akkor töltheti be hivatását, ha a/ ismert a fékberendezés hatásossága; b/ a megfékezettség szükséges legkisebb mértékére vonatkozó eloírások teljesülnek.
A vasúti fékezési biztonság a fékút fogalmára épül fel. Tekintettel erre, hogy adott fékezés folyamán nyerheto fékút értéke a fékezőerővel fordítottan arányos, azért a fék hatásosságát a fékezőerővel vagy - mivel az gyakorlatilag megvalósíthatatlan - a fékezőerővel arányos más jellemzovel kell mérni. Olyan vasutakon, ahol a vonatok megállítása szempontjából mértékadó, ún.. vonali általános fékút értéke legalább 400 m, vagy ahol légfékezés van, a fék hatásosságának jellemzésére a féksúly fogalma mértékadó. A féksúly tonnákban kifejezett nagysága a fékrendszerétol és szerkezetétol függ. Értéke azt adja meg, hogy az illető jármű fékberendezése hány tonna tömeget fékez meg az osszehesonlítás alapjául szolgáló járművel azonos mértékben.
A féksúly /tömeg/ tehát értékelési tényező, mely azt adja meg, hogy az adott jármű fékszerkezetének hatásosságát mennyire szabad értékelni. Nagysága éppúgy jellemzo az illető jármű fékjére, mint a járműsúly a jármű tömegére. A féksúly mértékegysége a tonna.
A féksúly /tömeg/ értéke a fék rendszerétol és szerkezetétol függ. Rendszerétol azért, mert nyilvánvalóan befolyásolja egy fék hatásosságát a fékhenger nyomásnövekedési görbéjének jellege; szekezetétol pedig amiatt, mert adott fékrendszer esetében nem közömbös a fékhenger mérete és a rúdazatáttétel. A féksúly értéke azonban az adott jármű súlyától nem függ; tehát egy raksúlyváltó nélküli kocsi vagy bármely kocsi a raksúlyváltó átállítása nélkül üresen és rakottan azonos féksúllyal rendelkezik. Raksúlyváltós Jármuveken e raksúlyváltó átállításakor /önműködő raksúlyfékezés esetében a rakománysúly változásával/ természetesen a fék súly értéke is megváltozik.
A féksúly /tómag/ értéke azt adja meg, hogy az illető jármű fékberendezése hány tonna tömeget fékez meg az összehasonlítás alapjául szolgáló ún. "bázis" járművel azonos mértékben. Az összehasonlítási alapnak tekintett jármű féksúlyát súlyával azonosnak vesszük. Minden olyan jármű, amelynek féksúlya súlyánál kisebb, fékútja adott sebességrol nagyobb, mint a bázisjárműé. Az ilyen jármű
b = ( B / E ) * 100 /%/
féksúlyszázaléka kisebb, mint 100. Az egyenletben B /t/ a jármű féksúlya, e /t/ pedig a jármű elegysúlya.
Azoknak a járműveknek féksúlya súlyúknál nagyobb, melyeknek fékútja a bázisjármű azonos sebességrol mért fékútjánál kisebb. Ilyenkor tehát a féksúlyszázalék nagyobb, mint 100.
Kétfajta féksúlytonnát ismerünk. Egyikük a kézifék és tehervonati légfék hatásosságára jellemzo tehervonati féksúlytonna; a másik a személyvonati /és nagyteljesítményu/ légfék hatásosságának jellemzésére hivatott személyvonati féksúlytonna. A két mértékegység értéke egymástól eltéro.
Kézifékezés kocsik féksúlya - helyesen méretezett kézifék esetében - a jármű elegysúlyával, de legfeljebb 35 tonnával egyenlo. A féksúly egyéb eseteire vonatkozóan érvényes féksúlyértéket a közlekedési fofelügyeleti hatóság állapítja meg, illetve hagyja jóvá.
Azoknál a vasutaknál, melyek üzemében a féksúly fogalma van használatban, S - 400, 700 vagy 1000 m-es vonali általános fékútra vonatkozó fékszázalékokat tartalmazó féktáblázatok vannak érvényben.
A féktáblázatok a különbözo féksúlytonna nemekre, vonali általános fékutakra, sebességekre és lejtokre vonatkozóan tartalmaznak fékszázalék értékeket. A táblázatokbeli "Sz" értékek személyvonati légfék, "T" értékek kézifék vagy tehervonati légfék esetére érvényesek.
A fékszázalék-értékeket a b = ( B / E ) *100 /%/
összefüggés alapján kell ellenorizni, ahol a számlálóban a vonatban levő fékes járművek féksúlyainak összege, a nevezo pedig a vonat teljes súlya. "b" értékének ellenorzése alkalmával a mozdony is tekintetbe veendő.